1. خانه
  2. /
  3. شمش قلع
  4. /
  5. آشنایی با شمش قلع و انواع آن

آشنایی با شمش قلع و انواع آن

شمش قلع چیست

اگر به دنبال اطلاعاتی در رابطه با شمش قلع هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاربردی و کاملی را در این مورد در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همان طور که می‌دانید، یکی از قدیمی‌ترین فلزاتی که توسط بشر کشف شده است، قلع می‌باشد. در بسیاری از آلیاژها، فلز قلع از آلیاژهای پرکاربرد است که می‌توان به برنز اشاره کرد. اغلب تجهیزاتی که از روی، فولاد و سرب ساخته می‌شوند، به منظور جلوگیری از خوردگی، قلع اندود می‌گردند. بر روی پوسته‌ی زمین، قلع به عنوان ۴۹ امین عنصر فراوان شناخته شده است و لازم است بدانید که این فلز از نوعی سنگ معدن استخراج شده و از آن استفاده‌های مختلفی می‌گردد.

در مطالب بالا، به طور کلی در رابطه با فلز قلع توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم شمش قلع را معرفی کرده و اطلاعات مفیدی را در رابطه با آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید تا در پایان مقاله همه‌ی آن چه که باید را در مورد آن بدانید.

معرفی فلزی کاربردی در صنعت

همه ی آن چه که باید در مورد شمش قلع بدانید

همان طور که در بخش ابتدایی توضیح دادیم فلز قلع از فلزهای پرکاربرد در آلیاژها می‌باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم در رابطه با شمش آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

دانستید فلز قلع از اولین فلزاتی به حساب می‌آید که توسط بشر کشف شد. این فلز کاربردهای بسیار زیادی دارد اما مهم‌ترین آن محم‌سازی این فلز در مس می‌باشد، به گونه‌ای که در ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد، از این فلز در وسایل مسی استفاده می‌شد. البته لازم است بدانید که تا ۶۰۰ سال قبل از میلاد، از این فلز جهت کار خاصی استفاده نمی‌شد.

برنز و همچنین آلیاژ مس_قلع قابلیت تیز کردن داشته و به اندازه‌ی کافی از سختی بالایی برخوردار هستند، به گونه‌ای که قابلیت این را دارند که از آن برای ساخت لبه‌های برنده استفاده کنند. لبه‌های برنده به منظوره استفاده در شکار و اسلحه، ابزار ساخت و ساز ساخته شده است. همچنین جالب است بدانید، جدایی جغرافیایی که میان ملت‌های مصرف‌کننده و تولیدکننده قلع اتفاق افتاد، بر روی الگوهای مسیرهای تجاری اولیه، تأثیر بسیار زیادی داشت.

شمش قلع خالص به عنوان آلیاژ با دیگر فلزات و یا به عنوان پوشش محافظ استفاده می‌شود. این فلز کاربردهای بسیار متنوعی دارد که به طور خلاصه می‌توان به لحیم کاری در اتصالات لوله، لحیم کاری رساناهای الکتریکی، پوشش ظرف‌های استیل، یاتاقان و دیگر آلیاژها جهت استفاده‌های متنوعی کاربردی است.

پیش از آن که به سراغ موضوع بعدی برویم، لازم است بدانید که قلع در جامعه‌ی صنعتی، نقش بسیار حیاتی دارد.

اهمیت قلع در صنعت

آشنایی با چگونگی ساخت شمش قلع و ویژگی های آن

در بخش قبلی مطالبی را توضیح دادیم تا به طور کلی با این فلز آشنا شوید، در این بخش از مقاله قصد داریم در رابطه با شمش و چگونگی ساخت آن و همچنین ویژگی‌های آن مطالبی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

همان طور که می‌دانید فلز دست نخورده یا فلز قلع اولیه می‌تواند به شکل قالب، شمش و میله باشد. به این منظور در وزن‌های ۵۰ کیلوگرمی و یا کمتر از این مقدار ریخته‌گری شده و پس از آن فروخته می‌شود. اگر در جایی شنیدید که قلع درجه یک است، منظور قلع خالص تجاری است که مقدار قلع آن حداقل ۹۹/۸ درصد می‌باشد. البته درجان بالاتری هم وجود دارد که می‌توان به الکترولیت اشاره کرد و در آن حداقل مقدار قلع ۹۹/ ۹۵ درصد بوده و یا حتی می‌تواند تا ۹۹/۹۸ درصد هم برسد.

از مواد قلعی در درجه‌ی بالا، شمش قلع توسط ماشین آلات پیشرفته تولید می‌شود. استفاده از مواد با درجه‌ی بالا و همچنین ماشین آلات پیشرفته به این منظور است که ضمانت شود استانداردهای آن از نظر کیفیت در بالاترین درجه هستند.

در ساخت آلاژها با کیفیتی بالا، مواد فوق رسانا، نیمه رساناها، لحیم‌کاری و بسیاری موارد دیگر از این ماده استفاده می‌شود و لازم است بدانید که عمده‌ی کاربرد آن در همین زمینه‌ها می‌باشد. لازم است بدانید که این شمش‌ها سبک بوده و از ماندگاری بسیار بالایی برخوردار می‌باشند.

در بخش بعدی در رابطه با انواع شمش صحبت خواهیم کرد. در بخش‌های بعدی مقاله، مطالب کاربردی و مفیدی را خواهید خواند.

ساخت شمش قلع و ویژگی‌های آن

آشنایی با انواع شمش قلع

در بخش قبلی این فلز را معرفی کردیم و دانستید که در صنعت کاربردهای بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین کاربرد آن را بیان کردیم و سعی کردیم شما عزیزان را از اهمیت این فلز، آگاه کنیم. در این بخش از مقاله قصد داریم انواع آن را نام برده و در بخش‌های بعدی به توضیح جداگانه‌ای در مورد هر کدام بپردازیم.

شمش قلع به دو دسته‌ی جداگانه تقسیم می‌شود: دسته‌ی اول سرب‌دار و دسته‌ی دوم بدون سرب.

این دو دسته آلیاژهای متفاوتی دارند و سیم لحیم نیز از چنین ویژگی برخوردار بود. در تولیدات انبوه از این شمس استفاده می‌شود و همان طور که گفتیم کاربردهای بسیار زیاد و متنوعی دارد. در واقع اگر بخواهیم در رابطه با طرز استفاده‌ی آن توضیح دهیم، باید بگوییم که برای لحیم ‌کاری به جای این که از هویه و سیم قلع استفاده شود، در حمام با استفاده از پروفایل حرارتی، شمش را ذوب کرده و با عبور از موج قلع، عملیات لحیم کاری انجام می‌شود. جهت لحیم کاری قطعات DIP، از این روش استفاده می‌شود.

هر کدام از دسته‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند و از این رو قصد داریم در بخش‌های بعدی مقاله هر کدام را به طور جداگانه توضیح دهیم.

شمش سرب‌دار و بدون سرب

شمش قلع سرب دار و ویژگی های آن

در این بخش از مقاله مطالبی را در رابطه با نوع سرب‌دار شمش توضیح خواهیم داد و ویژگی‌ها و کاربردهای آن را به طور کامل بیان خواهیم کرد. ما با همراه باشید تا با این دسته از شمش بیشتر آشنا شوید.

نوع سرب‌دار پرفروش‌ترین نوع شمش می‌باشد و لازم است که بدانید آن را با شمش ۶۳٫۳۷ درصد می‌شناسند. در واقع این درصد نشان‌دهنده‌ی این است که در ترکیب آن از ۳۷ درصد سرب و از ۶۳ درصد قلع استفاده شده است. امکان استفاده از این نوع شمش در دماهای بسیار بالا وجود دارد و علت آن هم این است که این نوع از شمش از اکسیده شدن جلوگیری می‌کند. به دلیل این ویژگی شمش سرب‌دار، از آن در انواع حمام قلع استفاده می‌شود.

همچنین لازم است بدانید که شمش قلع سرب‌دار را در آزمایشگاه‌های معتبر آزمایش می‌کنند و در نهایت محصولی مطمئن و باکیفیت ارائه می‌شود. در ایران این نوع از شمش بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. از این محصول به دلیل قیمت بسیاری مناسبی که دارد، در صنایع الکترونیک، دستگاه‌های اتومات و تمام اتومات استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این نوع از شمشکه بسیار مهم است، لحیم کاری بردهای الکتریکی می‌باشد و جهت لحیم کاری با سرب بسیار مناسب می‌باشد.

همان طور که گفتیم شمش قلع سرب‌دار کیفیت بسیار بالایی دارند و از مزیت‌های آن‌ها می‌توان به کاهش اتصال کوتاه، کاهش تولید تفاله، کاهش خوردگی مس از روی برد و غیره اشاره کرد. در بخش بعدی مقاله به معرفی نوع دیگری از شمش خواهیم پرداخت.

شمش سرب‌دار

شمش بدون سرب و ویژگی های آن

در بخش قبلی در رابطه با شمش قلع سرب‌دار صحبت کنیم و ویژگی‌های آن را توضیح دادیم. در این بخش از مقاله قصد داریم نوع دیگری از شمش را معرفی کرده و ویژگی‌های آن را توضیح دهیم. تا پایان بخش همراه ما باشید تا با این نوع از شمش و کاربردهای آن نیز آشنا شوید.

این نوع از شمش نیز جهت لحیم کاری استفاده می‌شود، با این تفاوت که در این مورد لحیم کاری بدون نیتروژن است. این نوع از شمش نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد. شمش بدون سرب از خورندگی مس جلوگیری کرده و باعث می‌شود که در حین عملیات لحیم کاری، از تولید خاکستر قلع جلوگیری شود. این لحیم کاری از نوع موجی بوده و لازم است بدانید که در ۲۶۰ تا ۲۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد انجام می‌شود. در این نوع از شمش قلع بدون سرب،، اکسیداسیون قلع کم شده و از این رو نیازی به سرویس و همچنین تمیزکاری دستگاه نمی‌باشد و در نهایت موجب می‌شود که هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

شمش بدون سرب و ویژگی‌های آن

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم در رابطه با شمش قلع مطالب جامع و کاملی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در ابتدا فلز قلع را معرفی کردیم و در رابطه با تولید آن و ویژگی‌های آن توضیحاتی را ارائه دادیم و پس از آن نیز کاربردهای آن را به صورت مختصر بیان کردیم. دانستید که شمش این فلز در واقع همان فلز قلع دست نخورده‌ی اولیه می‌باشد که می‌تواند در شکل‌هایی همچون میله، شمش و قالب باشد. در رابطه ساخت آن توضیحاتی را ارائه دادیم و دانستید که برخی از تولیدی‌های معتبر این شمش، در تلاش‌اند که با آزمایش‌های کافی، شمشی باکیفیت را تولید کنند.

پس از آن انواع شمش قلع را معرفی کردم و در هر بخش به طور جداگانه به معرفی شمش سرب‌دار و شمش بدون سرب پرداختیم و ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام را بیان کردیم. امیدواریم که با خواندن مطالبی که در رابطه با شمش فلز قلع در این مقاله بیان شد، توانسته باشیم اطلاعات شما را در این مورد بالا برده باشیم.

شمش فلز قلع

منابع بیشتر:

www.amazon.com

dir.indiamart.com

www.americanelements.com

www.rotometals.com

en.wikipedia.org

www.lme.com

فهرست